Ocet jabłkowy.


Ocet jabłkowy zawiera wiele cennych składników wspierających naszą witalność i zdrowie. Pobudza przemianę materii, poprawia ukrwienie i przyśpiesza proces samooczyszczania się organizmu, wzmacnia organizm.

Już przed tysiącami lat Babilończycy, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie doceniali lecznicze znaczenie octu. Hipokrates stosował go jako środek przy schorzeniach dróg oddechowych i dolegliwościach trawiennych.

Ocet zawiera bowiem wiele cennych składników wspierających naszą witalność i zdrowie.

Ocet zawiera bowiem wiele cennych składników wspierających naszą witalność i zdrowie. Zawiera nieodzowne dla życia składniki: chlor, potas, żelazo, fluor, miedz, magnez, sód, fosfor, krzem. Witaminy z grupy B, C, E, A, P i prowitaminę beta karoten.

Aceto di mele

Lekarze i naturoterapeuci rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu.

W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów.

 

Główną rolę w powrocie organizmu do zdrowia odgrywa tu składnik octu jabłkowego pektyna.Jest to substancja balastowa, poprawiająca trawienie i pełniąca szereg pożytecznych funkcji w organizmie. 

W skład octu wchodzą także bioflawonoidy, związki które rozszerzają naczynia krwionośne. Ich działanie pomaga w leczeniu żylaków i hemoroidów. W obecności flawonoidów organizm lepiej przyswaja witaminę C. Jak widać, każdy ze składników jest sam w sobie nieodzowny. Jednak najistotniejszym czynnikiem jest współdziałanie ich między sobą. Od tysiącleci nie ma wątpliwości co do pozytywnego oddziaływania jabłek i octu jabłkowego. Jak mówi stare angielskie przysłowie „one apple a day keeps the doctor  away”.

Kwas octowy jest wrogiem wszystkich bakterii. Nie dość, że „sprząta” porządnie w jelitach i żołądku- również dezynfekuje, odtruwa i czyści nerki, pęcherz i drogi moczowe. Kwas octowy wspiera te organy przy procesie oczyszczania całego organizmu oraz przywraca naturalną równowagę w gospodarce tłuszczowej.

Ocet pobudza:

-przemianę materii

-poprawia ukrwienie

-przyspiesza proces samooczyszczania się organizmu.

-jest prawdziwym eliksirem młodości

-ułatwiając drogę do uzyskania wagi ciała, z którą czujemy się dobrze- fizycznie i psychicznie.

-aktywizuje wszystkie naturalne mechanizmy, które uwalniają i spalają tłuszcze.

W poradnikach alternatywnego leczenia można znaleźć kuracje octowe stosowane przy grzybicy, chorobie lokomocyjnej, kaszlu, zapaleniu stawów trądziku.

 Najbardziej popularny w handlu ocet destylowany jest bardzo demineralizujący i nie powinien być spożywany. Najlepszy typ octu to warzony naturalnie, niefiltrowany i niepasteryzowany ocet z jabłek, białego wina lub z wina z brązowego ryżu. Taki nierafinowany dostarcza mnóstwa minerałów i innych korzystnych substancji.

Przepis na ocet jabłkowy (z książki Michała Tombaka „Droga do zdrowia”):

„Odrzucić zgniłe lub robaczywe części jabłek (nie obierać ze skórki). Jabłka wraz z gniazdami nasiennymi zmielić. Otrzymaną masę włożyć do emaliowanego lub szklanego naczynia z szeroką szyjką, dodać ciepłej przegotowanej wody (l litr wody na 800 g jabłek). Na każdy litr wody dodać 100 g miodu, 10 g drożdży piekarskich i 20 g czarnego, suszonego razowego chleba. Zakryć naczynie i odstawić do sfermentowania w temperaturze 20-30°C w ciemnym miejscu W ciągu pierwszych 10 dni zawartość naczynia należy 2-3 razy dziennie mieszać drewnianą łyżką. Po 10 dniach przełożyć do worka z gazy i odcisnąć. Otrzymany sok jeszcze raz przefiltrować i przelać do naczynia z szeroką szyjką. Na 1 litr otrzymanego soku dodać 60 g miodu i wymieszać drewnianą łyżką do całkowitego rozpuszczenia. Naczynie przykryć gazą i postawić w ciepłym miejscu (temperatura 25-30°C). Ocet jest gotowy w momencie, gdy płyn zjaśnieje. W zależności od rodzaju jabłek, miodu i ilości wody trwa to zwykle 40-60 dni. Gdy płyn zjaśnieje, filtruje się go, przelewa przy pomocy lejka do półlitrowych butelek. Butelki należy szczelnie zamknąć (korek można zalać woskiem) i przechowywać w chłodnym miejscu.”