O dobroczynnych właściwościach olejów roślinnych słyszymy od dawna. Lekarze i dietetycy namawiają, aby zastępować nimi niezdrowe tłuszcze zwierzęce, które podwyższają poziom złego cholesterolu w naszym organizmie. Większość z nas na stałe włącza do diety zdrową oliwę z oliwek, jednak warto wiedzieć, iż oprócz niej, na rynku mamy dużo większy wybór zdrowych tłuszczów roślinnych. Warto je wypróbować, bo pomagają nie tylko zachować zdrowie, ale również je odzyskać.
Olej lniany znany był ze swych właściwości już w starożytności. Stosowny był w celu wzmocnienia organizmu, ale także jako doskonała pomoc w dbaniu o urodę. Pełnowartościowy olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia na zimno lnu zwyczajnego. Ma barwę żółtą i charakteryzuje się dość intensywnym zapachem oraz lekko orzechowym smakiem.
Właściwości zdrowotne oleju lnianego
Głównym atutem oleju lnianego jest bogactwo niezwykle cennych dla nas nienasyconych kwasów tłuszczowych, a właściwie prawidłowa proporcja kwasów omega 3 do 6. Ponadto zawiera cenny dla zdrowia kwas alfa-linolenowy (ALA) oraz szereg witamin i minerałów.
Do najważniejszych właściwości zdrowotnych oleju lnianego zaliczamy:
– utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w naszym organizmie,
– zmniejszanie ryzyka nadciśnienia , miażdżycy oraz chorób serca,
– poprawa pamięci oraz wsparcie przy schorzeniach mózgu,
– poprawa widzenia,
– zapobieganie drętwieniu i mrowieniu kończyn,
-spowolnienie procesów chorób: Alzheimera oraz Parkinsona,
– zapobieganie chorobom nowotworowym.
Olej lniany dla urody
Olej lniany doskonale sprawdza się jako wsparcie w pielęgnacji i dbaniu o urodę. Zawarte w nim lignany spierają odchudzanie i pomagają utrzymać prawidłową wagę. Spożywając olej lniany regulujemy gospodarkę węglowodanową oraz przyspieszamy metabolizm, dzięki czemu pożywienie przekształcane jest w energię zamiast w tłuszcz.
Olej lniany świetnie wpływa na stan naszej skóry, nawilżając ją od wewnątrz. Poprawia jej elastyczność oraz przyspiesza regenerację naskórka. Świetnie chroni również przed działaniem promieni UV, opóźnia procesy starzenia się skóry oraz chroni przed wolnymi rodnikami. Warto również stosować olej lniany, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w celu poprawy stanu włosów.
Olej lniany jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry.
Stosowanie i przechowywanie oleju lnianego
Pamiętajmy, żeby oleju lnianego nie używać do smażenia. W wysokiej temperaturze tracie on bowiem swoje cenne właściwości. Olej ten świetnie sprawdzi się natomiast na zimno jako dodatek do sałatek, ale również jako alternatywa dla masła i margaryny do smarowania pieczywa.
Olej lniany należy przechowywać w chłodnym miejscu, w ciemnej butelce, aby zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem światła.
Bez wątpienia olej lniany to prawdziwe złoto dla naszego zdrowia i urody. Wybierajmy olej lniany ten najwyższej jakości, tłoczony na zimno i cieszmy się jego zdrowotnymi właściwościami na co dzień.
Są tacy lekarze, którzy wyśmialiby mnie teraz szyderczo. Niestety, lekceważenie kwestii odżywiania jest w gabinetach lekarskich nagminne. Zbyt łatwo ulegamy złudzeniu, że aktywne substancje chemiczne znajdują się tylko w tabletkach, proszkach, konserwantach… Zapominamy, że naturalne produkty, i siemię, i olej i serek też składają się z konkretnych substancji chemicznych. I okazuje się, że są to jak najbardziej aktywne związki, których działanie bezpośrednio decyduje o naszym zdrowiu…
DIETA DR BUDWIG – ZASADY DLA ZDROWYCH I CHORYCH:
Podstawowe zasady diety dr Budwig:
- Spożywać należy produkty świeże.
- Potrawy nie powinny być przyrządzane na bazie produktów chemicznie konserwowanych, czy też z chemicznymi dodatkami (np. z glutaminianem sodu, polepszaczami w pieczywie).
- Podstawowym i jedynym tłuszczem w diecie dr Budwig jest olej lniany tłoczony na zimno, nieoczyszczony, wysokolinolenowy.
- Olej lniany należy spożywać codziennie w postaci PASTY, gdyż spożywany samodzielnie nie daje takich efektów leczniczych.
- Pić około dwóch litrów wody dziennie (filtrowanej lub źródlanej).
- Na pół godziny przed każdym posiłkiem należy wypić przynajmniej pół szklanki wody lub świeżego soku owocowego.
- Jak najdłużej w ciągu dnia przebywać na świeżym powietrzu, jeśli to możliwe w słońcu.
- Oleju lnianego zimno tłoczonego nie można używać do smażenia!
Zasady bilansowania składników odżywczych w diecie profilaktycznej:
Dieta dr Budwig bazuje na dostarczeniu organizmowi pokarmów bogatych m. in. w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty.
Należy spożywać:
- owoce – świeże, w ilości 3 do 4 średniej wielkości porcji dziennie, owoców nie należy mieszać;
- soki owocowe – świeże, przynajmniej raz dziennie szklankę, pomiędzy wypiciem soku z owoców cytrusowych, a zjedzeniem pasty powinno upłynąć kilka godzin;
- warzywa – świeże, 4 do 6 filiżanek dziennie, ze szczególnym uwzględnieniem warzyw kapustnych i brokułów;
- zboża – w postaci chleba i płatków z nie oczyszczonych, pełnych ziaren – 3 do 4 filiżanek dziennie;
- ryby – świeże, oceaniczne, najlepiej łosoś tęczowy, makrela, tuńczyk (bardzo bogate womega-3) – 10 do 25 dkg dziennie;
- mięso i drób – okazjonalnie – tylko nieprzetworzone, niskotłuszczowe, od zwierząt którym nie podawano karmy zawierającej hormony, pestycydy i antybiotyki, w przypadku ciężkich chorób, z mięsa i drobiu należy zrezygnować zupełnie;
- zmielone siemię lniane – chorzy od 3 – 6 łyżek (spożyć do 15 min. po zmieleniu);
- produkty fermentacji mlekowej, ponieważ bakterie jogurtowe produkują w naszym układzie pokarmowym m.in. witaminy z grupy B – nieodzowne dla prawidłowych przemian metabolicznych – wskazana jest 1 szklanka letniego mleka acidofilnego, kefiru , maślanki lub jogurtu zmieszana z 2 łyżeczkami świeżo zmielonego siemienia lnianego;
- naturalnie słodkie produkty jak: daktyle, figi, jabłka, gruszki, winogrona itp.
Produkty zakazane:
- sztuczne słodziki, cukier (nawet brązowy), można zastąpić go miodem lub naturalnym sokiem z winogron;
- rafinowane bądź uwodornione tłuszcze (oleje, margaryny, majonezy itp.)
- wszelkie produkty smażone;
- tłusty nabiał.
Skuteczność lecznicza diety dr Budwig zależy od bezwzględnego przestrzegania wszystkich zaleceń dietetycznych.
Cała terapia dietą dr Budwig musi trwać do całkowitego wyleczenia. Konwencjonalna medycyna zakłada, że jest to okres 5 lat od ustąpienia objawów choroby. Należy liczyć się z tym, że ta gruntowna zmiana sposobu odżywiania dla osób chorych, nie może być krótsza niż dwa lata, choć efekty mogą być widoczne w bardzo szybkim czasie (wyniki badań).
Dieta dr Budwig działa silnie oczyszczająco. Z tego też powodu nie poleca się jej w trakcie radio czy chemioterapii. Może to bowiem znacznie zwiększyć ilości działających toksyn, a to mogłoby okazać się zbyt wielkim obciążeniem dla organizmu.
Pasta dr Budwig to składnik codziennej diety wszystkich osób ceniących swoje zdrowie.
SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA PASTY:
Należy zmiksować (przez około 5 minut):
– 6-8 łyżek oleju lnianego – osoby chore, 2-4 łyżek – osoby zdrowe, dzieci – 1g/kg masy ciała,
– 12,5 dkg chudego białego twarogu,
– mały kubeczek naturalnego jogurtu (0% tłuszczu), maślanki lub kefiru dla uzyskania właściwej konsystencji.
Mikser do wykonania pasty powinien być z naczyniem i nożami tnącymi w środku, a nie ubijak do piany czy mieszacz do ciasta. Pasta powinna mieć jednolitą, zbliżoną do rzadkiego majonezu konsystencję. Po przyrządzeniu należy przechowywać ją w lodówce (do 48 godzin).
Tak przygotowaną pastę możemy teraz przyrządzać wg upodobania, dodając przyprawy i różnego rodzaju dodatki.
- Na słodko – łyżka miodu, szczypta kardamonu, cynamonu, pieprzu cayenne.
- Na słono – sól ziołowa, dodatki w postaci świeżego ogórka, szczypioru, cebuli.
- Na ostro – do smaku imbiru, pieprzu cayenne, dodatki takie jak czosnek lub cebula.
W zależności od smaku i konsystencji przygotowanej pasty, możemy ją wykorzystać jako dodatek do porannego musli albo jako bazę sosu do warzyw, ryżu, kasz itp. Pasta przyrządzona na słodko, zmiksowana z dodatkiem banana, brzoskwini czy innego owocu jest pysznym i pożywnym deserem dla najmłodszych i nie tylko.
Po 3 miesiącach kuracji można stopniowo zmniejszać dzienną dawkę oleju lnianego.
A oto kilka przepisów wg diety dr Budwig.
MAJONEZ DR BUDWIG:
Zmiksować najpierw przez 5 minut 3 poniższe składniki:
3 łyżki oleju lnianego,
3 łyżki serka chudego,
3 łyżki jogurtu naturalnego 0% tłuszczu.
Na końcu dodać i miksować przez chwilę: sok z połówki cytryny, 1 łyżeczkę musztardy bez konserwantów, szczyptę soli i ulubione zioła. Stosować jako dodatek do sałatek i surówek.
SOS DO GOTOWANYCH JARZYN:
100g twarogu,
1/2 małego jogurtu 0% tłuszczu,
4 łyżki oleju lnianego,
1 ząbek czosnku,
mały kawałeczek świeżego imbiru,
odrobina kolendry,
kurkumy,
gałki muszkatołowej,
mielonego ziela angielskiego (albo pieprzu),
szczypta soli.
Wszystko razem miksować ok. 5 min. Aby utrzymać zawiesistą konsystencję sosu, można dodać do miksowania kawałek wcześniej ugotowanego brokuła. Zamiast imbiru, można dodać jeden mały ogórek i koperek.
SOS DO SAŁATKI OWOCOWEJ:
1 szklanki soku z pomarańczy,
3 łyżki oleju lnianego,
3 łyżki zmielonych nasion sezamu należy miksować w mikserze na wysokich obrotach przez 1 minutę.
SOS ORZECHOWY:
50g orzechów włoskich, sok z połówki cytryny, 2 ząbki czosnku i szczyptę soli zmiksować z 1 szklanką uprzednio przygotowanej pasty dr Budwig.
SOS ZIELONY (do duszonej ryby):
1 pęczek szczypiorku,
2 pęczki natki pietruszki,
1 gałązka estragonu,
1 gałązka bazylii,
1 gałązka melisy,
2 małe cebule,
1 ząbek czosnku,
2 łyżki soku z cytryny,
50 ml oleju lnianego zmieszanego z oliwą z oliwek, pieprz i sól.
Listki ziół oddzielić od łodyg i drobno posiekać. Cebulę drobno pokroić, dodać wyciśnięty czosnek. Sok z cytryny zmieszać z pieprzem, solą i olejem, po czym dodać pozostałe składniki. W razie potrzeby dodać więcej oleju i soku z cytryny.
SOS MUSZTARDOWY (do marynowanego lub wędzonego łososia):
1 1/2 łyżki musztardy,
1 1/2 łyżki miodu,
2 łyżki soku z cytryny,
1 łyżeczka wody,
8 łyżek oleju lnianego,
drobno posiekany koperek,
sól i pieprz do smaku.
Musztardę, miód, sok z cytryny, sól i pieprz zmieszać z wodą, po czym dolać powoli, cienkim strumieniem olej. Na końcu dodać koperek.
SAŁATKA Z KISZONEJ KAPUSTY:
500 g kapusty kiszonej,
1 duża cebula,
5 łyżek oleju lnianego.
Cebulę pokroić w kostkę, wymieszać razem z kapustą i olejem. Dodać pieprz do smaku.
SAŁATKA Z OGÓRKÓW I ZIEMNIAKÓW:
1 ogórek,
400 g ziemniaków,
2 duże ząbki czosnku,
4 łyżki oleju lnianego,
3 łyżki stołowe octu winnego lub jabłkowego,
świeży koperek, sól i pieprz.
Ziemniaki uparować, obrać i pokroić w plastry. Ogórek obrać i pokroić w drobne plasterki. Ziemniaki, ogórek, poszatkowany koperek wymieszać ze sobą, doprawić solą i pieprzem. Czosnek obrać i wycisnąć, wymieszać z pozostałością. Zalać olejem i octem.