Czosnek – zdrowie nie śmierdzi:)


garlicCzosnek to roślina, która posiada korzystne właściwości zdrowotne. Jest jednym z najstarszych środków leczniczych, uważanych już w XVI wieku p.n.e. Wiele źródeł podaje, że starożytni lekkoatleci przed olimpiadą żuli ząbek czosnku, natomiast Indianie amerykańscy wykorzystywali czosnek do gojenia ran. Chińczycy stosowali herbatę czosnkową do łagodzenia objawów cholery i czerwonki. Był on również składnikiem „octu czterech złodziei”, stosowanym w zwalczaniu zarazy w Marsylii w latach 70-tych XVIII wieku. Lekarze polowi podczas obu wojen światowych stosowali czosnek do odkażania ran. Do dzisiaj używany jest on w leczeniu grzybicy stóp, gruźlicy i nadciśnienia krwi, nie wspominając o przeziębieniach i kaszlu o rozmaitym podłożu. I jak głosi plotka, działa nawet jako afrodyzjak:)

W swoim składzie chemicznym czosnek zawiera lotne związki siarkowe i bakteriobójcze, olejki eteryczne, błonnik, cukry, organiczne związki siarki, takie jak alliina i skordynina A i B. Rozpadowi enzymatycznemu alliiny do allicyny, jaki następuje po przekrojeniu lub rozgnieceniu czosnku, zawdzięcza on swój intensywny i charakterystyczny zapach. Ponadto czosnek zawiera flawonoidy, flawony i witaminy z grupy B, związki śluzowe i sole mineralne, a wśród nich związki selenu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu oraz niewielkie ilości uranu. Liście czosnku zawierają prowitaminę A, witaminy B1, PP i C.

Czosnek właściwości lecznicze i działanie

  • dezynfekujące
  • obniżające ciśnienie tętnicze krwi
  • żołądkowe
  • poprawiające przemianę materii

Zastosowanie czosnku

Czosnek pospolity ma silne właściwości bakteriobójcze i to w bardzo niewielkich stężeniach, niszczy grzyby i pierwotniaki. Spożywany doustnie niszczy drobnoustroje przewodu pokarmowego, a jeszcze silniej układu oddechowego. Może być używany do leczenia przewlekłych biegunek bakteryjnych a także zapaleń gardła, krtani i oskrzeli.

Zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgowego, bowiem obniża ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń oraz działa przeciwmiażdżycowo (nie tylko zapobiega bowiem odkładaniu się w ścianach naczyń złogów cholesterolu, ale może ten proces odwrócić!). Poprawia przemianę tłuszczów w organizmie.

Na żołądek i wątrobę czosnek działa pobudzająco, zwiększa ilość wytwarzanego soku żołądkowego i żółci, co poprawia trawienie. Znosząc skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy, znosi kolki i bóle brzucha. Może być wykorzystany w leczeniu przewlekłych nieżytów żołądka z niedokwaśnością soku żołądkowego oraz w stanach upośledzonego wytwarzania żółci.

Niszczy pasożyty przewodu pokarmowego, a stosowany do lewatyw może być używany do walki z owsikami u dzieci, dezynfekuje także drogi moczowe i niszczy bakterie oporne na antybiotyki.

Związki czynne znoszą bóle głowy i ułatwiają zasypianie.

Stosowany zewnętrznie może być pomocny w leczeniu trudno gojących się ran, ropni, czyraków.

Przykry zapach

Co czynić, aby ludzie, dla własnego dobra, polubili wonność i smak tego warzywa? Trudno na to pytanie odpowiedzieć. W obecnej dobie komputerów i sztucznych specyfików osoba pachnąca czosnkiem jest uważana za „wieśniaka”. Właśnie z takimi poglądami się spotkałam.  Ale warto wiedzieć, że na zneutralizowanie tej niedogodności, również są sposoby. Dość skutecznie można pozbyć się przykrego zapachu z ust, przegryzając w zależności od indywidualnych upodobań: natkę pietruszki, ziele kopru, listki mięty, jabłko czy cytrynę, bądź też rozgryzając ziarenka kawy lub goździka.