Czym są olejki eteryczne?


Olejki to nie tylko ładny zapach. 

Wiele osób kojarzy olejki wyłącznie z ładnym zapachem, nie mając pojęcia, że mogą one pomóc przywrócić równowagę naszym organizmom.

Olejki eteryczne to lotne ciecze znajdujące się kwiatach, krzewach, drzewach i wielu innych roślinach, będące ich „układem odpornościowym”. Każdy olejek zawiera setki aktywnych związków chemicznych. Olejki eteryczne są rozpuszczalne w tłuszczach, a przez to przenikają przez błony komórkowe. To sprawia, że efekty terapeutyczne pojawiają się niemal natychmiast. Olejki eteryczne są od 100 do 10000 razy bardziej skoncentrowane niż w roślinach, z których pochodzą!

Historia stosowania olejków sięga czasów starożytnych, a współczesna nauka potwierdza ich potężne działanie.

Ciekawostka

Badania na uniwersytetach w Niemczech i Austrii wykazały, że olejki, takie jak mirra i kadzidłowiec, zawierające seskwiterpeny mają zdolność pokonywania bariery krew-mózg, co m.in. odpowiada za ich niezwykłe właściwości terapeutyczne.

Olejek olejkowi nierówny! 

Najczęściej spotykane olejki eteryczne, dostępne w aptekach, czy sklepach ze zdrową żywnością, oferowane są z przeznaczeniem do aromatyzowania pomieszczeń, a nie do stosowania na skórze. A już z pewnością nie do stosowania wewnętrznego. Wiele olejków, dla obcięcia kosztów, zawiera dodatki pod postacią rozpuszczalników, związków syntetycznych, czy olejków niższej klasy. Np. najdroższy olejek różany jest rozcieńczany przez nieuczciwych dostawców tańszym olejkiem z geranium. Często olejek z oznaczeniem „100%” zawiera jedynie 5% olejku eterycznego. Reszta to rozpuszczalnik.

Do produkcji prawdziwych, terapeutycznych olejków eterycznych potrzeba dużo surowca najwyższej jakości, co przekłada się na ich cenę.

  • Potrzeba 6 ton melisy do uzyskania 1 kg olejku eterycznego
  • Potrzeba od 3,5 do 5 ton płatków róży do uzyskania 1 kg olejku